رفراندوم بیانی از حقوق خودحاکمیتی مردم کُرد "باشوور" است بیانیه عمومی
16/06/2017 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر


رفراندوم بیانی از حقوق خودحاکمیتی مردم کُرد "باشوور" است


 


 بیانیه


 


حق تعیین سرنوشت و حق برگزاری همه پرسی و انتخاب خودمختارانه حقوق خودحاکمیتی مستقل جزو حقوق بنیادی و گسست ناپذیر و غیر قابل انکار مردم کرد "باشوور" است.


 


هر قوم و نژاد و ملتی دارای حقوق بنیادی تضمین کننده تامین کرامت و برابری ارزشی و آزادی است که تجلی آن مختاریت در تعیین وضعیت سیاسی ، اجتماعی، اقتصادی ، فرهنگی و خودحاکمی است. به بیانی دیگر اساسی‌ترین مصادیق حقوق بشر آن بخش از حقوق و آن قسم از آزادی‌های سیاسی و مدنی است که مردم هر جامعه‌ای از طریق آن باید بتوانند در تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی خود، در شکل گیری قدرت سیاسی، در برپایی نظام سیاسی مورد دلخواه ، در ایجاد ساختارهای لازم جهت اداره امور جامعه خویش و در نظارت بر عملکرد مسولان حکومتی و دولتی ، مشارکت دموکراتیک داشته باشند. از اینرو مردم کُرد باشوور نیز بسان دیگر اقوام و ملتها باید از حق تعیین و تقریر در سرنوشت خود و از اراده آزاد و انتخاب خودمختارانه حقوق خودحاکمیتی مستقل برخوردار باشد و تضمین و تامین این حقوق می بایست مورد حمایت جدی و همه جانبه ی مردمان آزاده و آزادگان دنیا و وجدان همیشه هشیار جهان قرار بگیرد.


 


سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان حق تعیین سرنوشت و حق خودحاکمیتی و حق برگزاری رفراندوم برای اعمال این حقوق را از جمله حقوق بنیادی گسست ناپذیر، غیرقابل انکار و مسلم مردم کُرد باشوور کردستان « اقلیم کردستان عراق» می داند . این سازمان معتقد است ملت کُرد با ابراز اراده واقعی خود در فرایندی دمکراتیک و از طریق یک همه پرسی آزاد و دمکراتیک و قانونمند می تواند به شکلی کاملا مسالمت آمیز و صلح جویانه به حقوق خودحاکمیتی خویش و حاکمیت بر سرنوشت خود دست بیابد.


 


 از همین رو و در راستای درخواست برای دموکراتیزه شدن اصولی زیربنای فرایند همه پرسی پیش رو، و جلوه و رونمای دموکراتیک فرایند گزینش خود حاکمیتی مردم کردستان در باشوور، سازمان حقوق بشر کردستان به مانند نهاد مدنی "روژهه لات" از رئیس و مسئولان عالی حکومت اقلیم و نیز از سران و مقامات احزاب و سازمان‌های سیاسی اقلیم کُردستان درخواست می نماید تا با تسریع در رفع اختلافات موجود، جهت بازگشایی و فعال سازی مجدد پارلمان کُردستان به مثابه منبع و مرکز قانونگذاری و قانونمندی و  جلوه ی مدنیت و دموکراسی کُردستان باشوور، اقدام لازم و عاجل را به عمل آورند. این سازمان در پایان، پایندگی، آزادی و آزادگی و صلح و پیروزی را برای مردم کُردستان خواستار و آرزومند است .


 


جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶/ ۱۶ ژوئن ۲۰۱۷


 


شورای مدیریت سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان 


 


 


 


http://www.hro-kurd.net


 


http://www.didban.net


 


https://www.facebook.com/prmmkkurd1
https://www.facebook.com/DIDBAN.KURDISTAN/?ref=hl
https://twitter.com/prmmkkurd1
https://www.balatarin.com/users/prmmkkurd1/links/submitted


 


https://t.me/hrokurd


 email:
prmmkkurd1@gmail.com
info@hro-kurd.net 


 


 

Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
برای درج نظر اینجا کلیک کنید

ارسالببندید
نظرات
تمامی حقوق برای سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان محفوظ است

تلفن : 66368670-21-0098     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com